Liga Amatorskich Klubów Piłkarskich

HLAKP 20/21: Informacje startoweW sobotę 7 listopada startuje Halowa Liga Amatorskich Klubów Piłkarskich 2020/21. To czternasty sezon ligowy „halówki” pod egidą LAKP i trzynasty rozgrywany w Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Przyrodniczego przy ul. Głębokiej 31. Poniżej ważne informacje dla uczestników HLAKP 20/21.

ZGŁOSZENIE ZAWODNIKÓW
Dziś o 23:59 upływa termin zgłaszania kadr drużyn. Niewypełnienie tego obowiązku skutkuje karą ujemnego punktu. W przesłanej kadrze muszą być imiona, nazwiska i numery PESEL zawodników. Na pierwszy ligowy mecz sezonu drużyna przynosi formularz w formie papierowej, z podpisami zawodników. Brak takiego formularza skutkuje brakiem możliwości przystąpienia do meczu. Kadra drużyny zgłoszona w formularzu online ma być w 100% zgodna z kadrą w wersji papierowej. Zawodnicy niepełnoletni zobowiązani są do dostarczenia zgody od rodzica/opiekuna prawnego. Wzór zgody do pobrania TUTAJ. Zespoły, które wysłały skan formularza z podpisami nie muszą dostarczać wydrukowanej wersji na pierwszy mecz.

REGULAMIN ROZGRYWEK
W stosunku do zeszłego sezonu regulamin uległ drobnym korektom. Najważniejsze kwestie regulaminowe znajdują się w wyciągu, który można pobrać TUTAJ. Cały regulamin rozgrywek dostępny jest zaś TUTAJ. Wszystkich uczestników rozgrywek, a także kibiców na trybunach obowiązuje przestrzeganie regulaminu obiektu, który dostępny jest TUTAJ. Więcej o nim poniżej. Ze względu na pandemię koronawirusa wszystkich obowiązuje także regulamin sanitarny, który w pełnym brzmieniu dostępny jest TUTAJ.

REGULAMIN HALI
Regulamin obiektu pozostaje niezmienny, a jego najważniejsze ustalenia to całkowity zakaz spożywania alkoholu i palenia tytoniu na terenie obiektu. Ponadto zabronione jest rozgrzewanie się piłkami w korytarzu, szatniach, na trybunach i innych miejscach, poza obrębem boiska. Rozgrzewka z piłkami może nastąpić tuż przed rozpoczęciem swojego meczu, na płycie boiska, po zakończeniu poprzedzającego spotkania. Łamanie regulaminu przez drużyny może skutkować karami, z relegowaniem drużyny (bez zwrotu wpisowego) włącznie.

REGULAMIN SANITARNY
Do odwołania rozgrywki toczą się bez udziału publiczności - prawo przebywania na terenie obiektu w czasie rozgrywek mają tylko zawodnicy i kierownik drużyny oraz sędziowie i organizatorzy. Trybuny są wyłączone - zarówno górne, jak i mobilne na poziomie hali. Ponadto wejście górne na obiekt CSR UP jest nieczynne - wchodzić można tylko od Głębokiej (górny parking jest czynny).
Na terenie obiektu obowiązują ogólne zasady walki z pandemią - zachowywanie dystansu społecznego, konieczność zakrywania ust i nosa (poza terenem hali) oraz obowiązkowa dezynfekcja rąk. Zawodnicy w rozgrywkach biorą udział na własną odpowiedzialność. Jeśli zaś mają objawy sugerujące zakażenie wirusem SARS-CoV-2 nie mogą uczestniczyć w zmaganiach. Łamanie regulaminu sanitarnego może skutkować sankcjami dyscyplinarnymi, w skrajnym wypadkach z relegowaniem drużyny z rozgrywek (bez zwrotu wpisowego) włącznie.

PRZEPISY GRY
W Ekstralidze obowiązują pełne przepisy futsalowe z drobnymi modyfikacjami (czas gry 2 x 12 min, przedłużony rzut karny za piąte i każde kolejne przewinienie). W niższych ligach obowiązują przepisy futsalowe z wyłączeniem przepisu o jednym kontakcie z piłką bramkarza w akcji. W niższych ligach czas gry nie jest akumulowany, poza ostatnią minutą drugiej połowy. Ponadto w niższych ligach przedłużony rzut karny wykonuje się po czwartym i każdym następnym przewinieniu.
Obowiązuje kilka nowości w Przepisach Gry w futsal (w większości unifikacje do przepisów piłki trawiastej) - m.in. możliwość wznawiania gry do tyłu, możliwość zdobycia gola bezpośrednio ze wznowienia, obowiązek zachowania odległości 1 metra od muru przez zawodnika drużyny przeciwnej itp. W odróżnieniu od piłki 11-osobowej, większość fauli w sytuacjach sam na sam kwalifikuje się na żółtą kartkę (z kilkoma wyjątkami). Podobnie jak w futbolu nie można zdobyć gola, ani zaliczyć asysty po zagraniu ręką - nawet jeśli jest ono zupełnie przypadkowe.

KALENDARZ ROZGRYWEK
Liga rusza w weekend 7-8 listopada. Planowo zakończenie sezonu datowane jest na weekend 6-7 marca. Pełny kalendarz dostępny jest TUTAJ. Warto nadmienić, że może on ulec jeszcze zmianom, szczególnie w przypadku ewentualnych restrykcji rządowych (tzw. lockdownu).

USTALANIE TERMINARZA KOLEJKI
Terminarz każdej kolejki ustalany jest z tygodniowym wyprzedzeniem i pojawia się przeważnie w niedzielne popołudnie na stronie internetowej rozgrywek. Wcześniej drużyny mają prawo do wpisywania swoich preferencji odnośnie terminu meczu w danej kolejce poprzez specjalne forum kierowników na Facebooku. Kierownik każdej ligowej drużyny ma prawo być członkiem tej grupy - link do grupy TUTAJ. Składane propozycje traktowane są jedyne pomocniczo i organizator nie ma obowiązku spełnić prośby danego zespołu.

PRZEKŁADANIE MECZÓW
Drużyny, które z przyczyn obiektywnych (np. udział w turnieju wyjazdowym) nie mogą rozegrać meczu w danej kolejce, proszone są o zgłoszenie tego faktu z minimum dwutygodniowym wyprzedzeniem. Wówczas taki mecz zostaje przełożony na inny weekend. Nie ma możliwości przekładania meczów w innych okolicznościach i bez zachowania powyższego terminu dwóch tygodni. Organizator ma jednak prawo samodzielnie podjąć decyzję o przełożeniu meczu, jeśli w jednej z drużyn wykryte jest ognisko koronawirusa i z gry wyłączona jest więcej niż połowa zawodników znajdujących się w kadrze.

HERBY
Nowe drużyny proszone są o przesyłanie na adres mailowy lakp@wp.pl swoich herbów/logotypów. To samo tyczy się drużyn, które zmieniają swój znaczek graficzny na nowy.

RAZEM PO SZACUNEK
Zapoczątkowana podczas OLS 2019 akcja "Razem po szacunek", której partnerem jest OAKP, dotycząca odnoszenia się zawodników do sędziów jest kontynuowana. Z jej założeniami można zapoznać się TUTAJ.

SPADKI I AWANSE
Z Ekstraligi spada ostatni zespół, a zespoły z miejsc z 11. i 12. rozgrywają baraże z drużynami z 3. i 2. miejsca w I lidze. Zwycięzca I ligi uzyskuje bezpośredni awans. W niższych ligach bezpośredni spadek i awans dotyczy dwóch drużyn i nie są rozgrywane baraże.

TROFEUM MARIANNY
Poza standardowymi nagrodami we wszystkich klasach rozgrywkowych (puchary, medale, statuetki), drużyny walczyć będą o nagrody w dodatkowej klasyfikacji - Trofeum Marianny. Trzy zespoły z najlepszym bilansem bramkowym ze wszystkich lig otrzymają trzy puchary, ufundowane przez tatę Marianny Czaplińskiej.

TURNIEJ MASTERS
W ostatnim dniu sezonu rozgrywany będzie Turniej Masters, w którym wezmą udział mistrzowie wszystkich klas rozgrywkowych, obrońca trofeum, a także "dzika karta". Drużyny zagrają o trofeum, a także o dodatkowe nagrody. Zwycięzca Mastersa otrzyma bon na kwotę 600 PLN do wykorzystania w klubie Masters (Olimp lub Tarasy Zamkowe), zaś finalista turnieju zgarnie bon na kwotę 400 PLN do wykorzystania w klubie Astoria.

OBSŁUGA MULTIMEDIALNA
Podczas jednej z pierwszych kolejek wykonywane będą zdjęcia indywidualne, zdjęcia grupowe oraz profesjonalne zdjęcia z meczów. Zdjęcia z meczów wykonywane będą także na wybranych meczach innych kolejek. Wszystkie spotkania Ekstraligi są nagrywane i wykonywane są z nich skróty. Nagrywane są także fragmenty wybranych meczów niższych lig.

MAGAZYN 4 SEKUNDY
Planowane jest również kontynuowanie magazynu "4 sekundy", który w tym sezonie będzie miał zmienioną formułę.

ZAWODNIK KOLEJKI
Organizator w każdej kolejce wyłania drużyny kolejki (najlepsze piątki). Spośród wybranych drużyn kolejki w każdej wybierany jest najlepszy zawodnik. Najlepsi gracze kolejki w Ekstralidze, I lidze, II lidze i III lidze w głosowaniu fanów na Facebooku powalczą o tytuł Zawodnika Kolejki i specjalną nagrodę rzeczową.

WIDEOWERYFIKACJA
W meczach Ekstraligi w niektórych sytuacjach możliwa jest wideoweryfikacja kontrowersyjnych sytuacji. Więcej o jej stosowaniu TUTAJ.

SZLACHETNA PACZKA
Jak co roku HLAKP weźmie udział w akcji Szlachetna Paczka. Między 16 a 23 listopada prowadzone będą zapisy drużyn chętnych do udziału w akcji. Następnie przygotowane zostanie zapotrzebowanie darów dla wybranej rodziny. Podczas 3. kolejki (28 - 29 listopada) prowadzona będzie zbiórka darów. W czasie finału akcji przygotowana przez społeczność LAKP paczka trafi do wolontariuszy akcji, a następnie do potrzebującej rodziny. Zespoły, które wezmą udział w charytatywnej akcji, otrzymają bonusy w rozgrywkach, o których informować będziemy w stosownych newsach w późniejszym czasie.

Serwis korzysta z plikow cookies w celu realizacji uslug zgodnie z polityka prywatnosci. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookies w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.